www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Najważniejsze muzea
Design i architektura

Arken Ishoy Glypoteke Biblioteka Królewska Czarny Diament
  

Duńskie Muzeum Wzornictwa Przemysłowego
Bredgade 68, Kopenhaga K.
www.kunstindustrimuseet.dk

Dansk Arkitektur Center (DAC)
Strandgade 27B, Kopenhaga
www.dac.dk

New Carlsberg Glyptotek
Dantes Plads 7, Kopenhaga V
www.glyptoteket.dk

Biblioteka Królewska – Czarny Diament
Soren Kierkegaraards Plads 1, Kopenhaga K
www.kb.dk

Arken Museum of Modern Art – Muzeum Sztuki Współczesnej Arken w Ishoj k. Kopenhagi

Arken
DK-2635 Ishøj
Tel: (+45) 43 54 02 22
Skovvej 100
www.arken.dk

Danish Design Centre
H.C. Andersens Boulevard 27, Kopenhaga V
www.ddc.dk

Muzea i sale wystawowe
dla pasjonatów wzornictwa i architektury
 
Ci, którzy szczególnie interesują się wzornictwem i architekturą, w Kopenhadze mogą spędzić naprawdę niezapomniane chwile, o ile na ich drodze znajdą się następujące miejsca:
 
 
 
Danish Design Centre – Duńskie Centrum Wzornictwa
Celem działalności DDC jest promowanie duńskiego wzornictwa. W centrum można oglądać zarówno stałą ekspozycję poświęconą wybranym ikonom duńskiego i międzynarodowego wzornictwa XX wieku, jak i ekspozycje czasowe, poświęcone poszczególnym trendom i zjawiskom.
Centrum Wzornixtwa w KopenhadzeNowe, pięciopoziomowe Centrum Wzornictwa znajduje się w sercu miasta, przy Bulwarze HC Andersena Boulevard. Ten imponujący budynek o szklanej fasadzie to kolejne dzieło sztuki projektanta Henninga Larsena.
W DDC mieści się także Café Dansk oraz sklep, w którym można kupić przedmioty zaprojektowane przez skandynawskich projektantów oraz książki o skandynawskim wzornictwie.
DDC
H.C. Andersens Boulevard 27, Kopenhaga V
www.ddc.dk
 
 

BC DESIGN CENTER w Bella Center

Ta nowa scena dla profesjonalistów  w dziedzinie designu i wzornictwa stworzona w kopenhaskim centrum konferencyjno- wystawowym Bella Center  jest całkowicie nową inicjatywą w Skandynawii i oferuje sale wystawowe, bibliotekę materiałów, centrum wiedzy, seminaria, warsztaty, itp. Innymi słowy, jest to miejsce dla osób zawodowo zajmujących się wzornictwem.

 

„BC Design Center jest ważną platformą wystawową dla całej branży zajmującej się projektowaniem. Chcemy stać się najpopularniejszą sceną wystawową w Skandynawii, która będzie dostarczać niesamowitych doświadczeń w dziedzinie wzornictwa i organizować wydarzenia dostarczające gościom, klientom i partnerom wartości dodanej," mówi menedżer wystawy Lone Ann Disch.

Pomysł polega na tym, alby wszystkie oferowane przez BC Design Center atrakcje były dostępne przez cały rok. Na przykład co drugi miesiąc będą organizowane specjalne imprezy i pasjonujące wydarzenia, w których uczestniczyć będą eksperci i znane osoby ze świata wzornictwa i architektury, oraz seminaria i warsztaty poświęcone wzornictwu i innowacjom, przygotowywane w oparciu o potrzeby i prośby branży. Wszystkie wydarzenia będą poświęcone wzornictwu, wymianie doświadczeń oraz nawiązywaniu kontaktów.

Największa biblioteka materiałów w Skandynawii
Jedną z nowych inicjatyw, na które liczy BC Design Center, jest największa w Skandynawii biblioteka z materiałami, z której mogą korzystać firmy zajmujące się wzornictwem, architekci, projektanci i nabywcy. Biblioteka ta stanie się centrum wiedzy i inspiracją w dziedzinie innowacji i opracowywania nowych materiałów oraz ich zastosowania w architekturze i wzornictwie. Jednocześnie będzie zapewniać dostęp do ogromnej bazy danych zawierającej dokumenty i informacje o wszystkich materiałach. Setki materiałów, które zgromadzi biblioteka, będą systematycznie zmieniane.

Miejsce to powstało z myślą o inspirowaniu przede wszystkim firm, architektów, projektantów i nabywców.

BC Design Center zostanie otwarte w tym samym czasie co skandynawskie targi wzornictwa - CODE10 (Copenhagen Design) w sierpniu.

 

www.bcdesigncenter.dk

 powrót do początku

 

  
 
Kunstindustrimuseet (Duńskie Muzeum Wzornictwa Przemysłowego)
dokumentuje postępy duńskiej i międzynarodowej wzornictwa przez wiek
i. Można równeż zobaczyć wiele słynnych Dunskie Muzeum  wzornictwaklasycznych duńskich mebli. W muzeum można oglądać zarówno stałą ekspozycję mebli, jak i ekspozycje czasowe poświęcone modzie, biżuterii, meblom, wyrobom z porcelany i srebra oraz wzornictwu przemysłowemu. Mieści się w nim także sklep muzealny, w którym można kupić przedmioty zaprojektowane przez współczesnych duńskich projektantów - także biżuterię.
 
Bredgade 68, Kopenhaga K.
www.kunstindustrimuseet.dk
 
 
 
Nowa dzielnica na wyspie Holmen:
 
 
Jeżeli szczególnie interesuje Cię architektura dobrym pomysłem może być wycieczka do Duńskiego Centrum Architektury. Zadaniem centrum jest, między innymi, promocja nowoczesnej architektury, dlatego często organizowane są w nim wystawy zarówno duńskich, jak i zagranicznych projektów architektonicznych.
Duńskie Centrum Architektury przy Gammel Dok, oferuje ponadto znakomitą księgarnię i kawiarnię.
Strandgade 27B, Kopenhaga K
www.dac.dk
 
 
Architektura
Gmachy mieszczące muzea i biblioteki są często również wielkimi dziełami architektury, zarówno jeśli chodzi o zabytkowe zamki i rezydencje, jak i o nowoczesne budowle.
W Kopenhadze przybywa niezwykłych realizacji zagranicznych projektantów, w tym miejscu zwrócimy uwagę na wyłącznie duńskie realizacje:
 
 
New Carlsberg Glyptotek
„Glyptotek", co znaczy „kolekcja rzeźb",
Zdecydowanie Glupotekenajlepsza kopenhaska galeria, otwarta w 1897 r. przez Carla Jacobsena, wielkiego mecenasa sztuki, a zarazem syna założyciela browaru Carlsberg. Pragnął on stworzyć mieszkańcom stolicy możliwość obcowania z sztuką klasyczną w przyjaznej i pięknej atmosferze. Od tego czasu zbiory znacznie powiększono, a sama galeria obecnie składa się z trzech części. W pierwszej znajdują się ekspozycje sztuki egipskiej, greckiej, rzymskiej, a także etruskiej. Druga część połączona z pierwszą wspa-niałym ogrodem zimowym, prezentuje zbiór rzeźby pothorvaldsenowskiej oraz liczną kolekcje dłuta Rodina.
W 1996 r. New Carlsberg Glyptotek została rozbudowana i dodano jeden budynek, by pomieścić zbiory sztuki francuskiej. Najnowsza, a zarazem trzecia część muzeum mieści prace malarskie takich impresjonistów jak Delacroix, Cezanne, Renoir, Monet, Degas, a także dzieła van Gogha, Gauguina oraz Toulouse-Lautreca.
 Francuskie skrzydło zaprojektowane przez jednego z najbardziej szanowanych architektów na świecie, Duńczyka Henninga Larsena (który zasłynął zwłaszcza budynkiem ministerstwa spraw zagranicznych w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej), to prawdziwa symfonia światła i przestrzeni.
Gliptoteka słynie nie tylko z imponujących zbiorów sztuki, od czasów faraonów, po dzieła impresjonistów, ale również z oryginalnej kawiarni położonej we wspaniałej, egzotycznej oranżerii.

Dantes Plads 7, Kopenhaga V
www.glyptoteket.dk
 

Biblioteka Królewska – Czarny Diament

Jednak największym klejnotem architektury kopenh
Black Diamondaskiej jest nowy dodatek do zbudowanego z czerwonej cegły dziewiętnasto-wiecznego budynku Biblioteki Królewskiej. Nowy gmach, zaproje-ktowany przez duńskie studio architektoniczne Schmidt, Hammer i Lassen, pochyla się dramatycznie nad wodą, a jego granitowo-szklane ściany odzwierciedlają nieprzerwaną grę światła i wody. Gmach ten, zwany „Czarnym Diamentem” otworzono w 1999 roku; oprócz biblioteki mieści on salę koncertową, księgarnię, kawiarnię, salę wystawienniczą oraz doskonałą restaurację – Søren K.

Soren Kierkegaraards Plads 1, Kopenhaga K
www.kb.dk
 

Jad
ąc pociągiem na południe od centrum miasta, szybko docieramy do przybrzeżnej dzielnicy Ishøj, gdzie znajduje się niezwykłe Arken Museum of Modern Art., zbudowane w celu uczczenia przyznania Kopenhadze tytułu Kulturalnej Stolicy Europy w 1996 roku. Zaprojektowany przez Sørena Roberta Lunda (głównego projektanta Tivoli) budynek muzeum przypomina wrak statku osiadły pośród piaszczystych wydm.
Kawa na tarasie przypominającym pokład statku, tuż nad morskimi falami, smakuje prawdziwie niezwykle.
www.arken.dk
 

 
 
 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018