Finn Juhl
Architekt i projektant
Finn Juhl (30.01.1912 - 17.05.1989) był duńskim projektantem mebli, projektantem przemysłowym, architektem oraz jedną z czołowych postaci tworzących duńskie wzornictwo w latach 40. i 50.
Finn Juhl rozpoczął studia na wydziale architektury Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1930 roku. W 1934 roku zaczął pracować dla architekta Vilhelma Lauritzena, który także studiował na Akademii.

Dość powszechne dla wykładowców było wybieranie najlepszych studentów, którzy następnie zostali zatrudniani w ich pracowniach.
W tym samym roku Vilhelmowi Lauritzenowi zlecono budowę nowego Radiohusu. W 1941 roku gotowe były wszystkie pomieszczenia administracyjne, jednak cała sala koncertowa była gotowa dopiero po czterech latach, w 1945 roku. Radiohus jest doskonałym przykładem funkcjonalizmu.
W 1936 firma Vilhelma Lauritzena wygrała konkurs na projekt lotniska Kastrup>>>
Finn Juhl miał pracować dla Vilhelma Lauritzena tylko przez wakacje, a został w firmie przez 11 lat. W rezultacie nigdy nie ukończył studiów, choć tak naprawdę nigdy nie miało to dla niego większego znaczenia, gdyż w 1942 roku został członkiem Akademickiego Stowarzyszenia Architektów (obecnie Federacja Duńskich Architektów).
Choć Finn Juhl był wykwalifikowanym architektem, zrealizował nie więcej niż pięć projektów domów (z czego dwa to domki letniskowe) i pracował nad kilkoma innymi projektami, które zatrzymały się na etapie deski kreślarskiej. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że zdobył sławę jako projektant mebli.
Villa Aubertin została zbudowana w 1952 roku w Nakskov, a jej budowę zlecił handlarz drewnem M. Aubertin wraz z żoną; oboje byli wielkimi wielbicielami Finna Juhla. Zamówili u niego także wbudowane elementy wnętrz i meble. Dzięki temu domek ten jest projektem typu „total concept“, w którym wystrój wnętrz i architektura wpisują się w rozwiązania wykorzystane w domu Finna Juhla.
Domek letniskowy w Asserbo został zbudowany w 1950 roku. Jak zwykle w przypadku domów projektowanych przez Finna Juhla bardzo dokładnie został przemyślany rozkład pomieszczeń. Podobnie jak w Villa Aubertin, okna zostały usytuowane tak, aby w pełni wykorzystać światło; są to zarówno duże okna wychodzące na wschód, jak i mniejsze okna usytuowane wysoko na północnej ścianie budynku.
Domek letniskowy w Raageleje został zbudowany w 1962 roku. Z zewnątrz budynek sprawia wrażenie konstrukcji prostej i bezpretensjonalnej, która dobrze wpisuje się w otoczenie. Jednak wewnątrz wykorzystano w nim przepiękne detale, a większość mebli zaprojektował sam Finn Juhl.
Dom Finna Juhla i muzeum w Ordrupgaard koło Kopenhagii
Finn Juhl „wymyślał dom od jego wnętrza“, tj. zaczynał projekt od wnętrza domu a kończył na jego częściach zewnętrznych.
Fasady miały drugorzędne znaczenie a ich zadaniem było wyrażanie pomysłów zawartych w rozkładzie pomieszczeń. Poza tym ważne było zachowanie równowagi między ścianami i oknami. Finn Juhl doskonale wiedział, jak łączyć ze sobą pokoje i jak powinno operować światło. Dla architekta ważna była także interakcja pokoi w domu z jego otoczeniem.
W domu zobaczymy również arcydzieła Finna Juhla tak jak on sam je sobie wyobrażał w codziennym użytku - między innymi Krzesło Wodza, Sofę Poety i Krzesło Egipskie.

Projekty mebli
Finn Juhl był z wykształcenia architektem, ale przede wszystkim był znany jako projektant mebli. Często podkreślał, że w zakresie projektowania mebli był całkowitym samoukiem.
Sam wykreował się na projektanta i został swego rodzaju prekursorem nowego stylu tworzenia mebli z drewna tekowego. Wykorzystywał nowe metody modelowania drewna i konstrukcji, a jego projekty były przełomowe.
Jego meble łączyły w sobie organiczne kształty i piękne detale; poza tym były bardzo wygodne. Juhl zerwał z tradycją sztywnych, geometrycznych mebli, w którą wpisywali się tacy współcześni mu twórcy jak Kaare Klimt i wprowadził zarówno na rynek duński, jak i międzynarodowy nową estetykę w tej dziedzinie.

Jego celem było połączenie wysokiej jakości wykonania, funkcjonalności i przyjemności estetycznej.
Jego pierwsze meble wykonał stolarz Niels Vodder i był to początek bardzo udanej współpracy między pomysłowym architektem i utalentowanym rzemieślnikiem.
Dziś meble Finna Juhla stoją w prywatnych domach, w wielu miejscach publicznych, takich jak liczne biura sprzedaży biletów SAS na całym świecie, oraz w wielu muzeach wzornictwa przemysłowego w USA, Europie, Japonii, Australii i innych krajach.
Architektura wnętrz
Finn Juhl zaprojektował wnętrza w sumie dla 33 biur sprzedaży biletów SAS na całym świecie oraz wnętrze wykorzystywanych przez SAS samolotów DC-8.

Pierwszym dużym projektem Finna Juhla w dziedzinie architektury wnętrz był sklep Bing & Grøndahl na Placu Amager w Kopenhadze.
Cechą charakterystyczną tego sklepu było to, że towary były wyłożone na półkach, w gablotach i na stołach wokół sklepu, dzięki czemu przypominał on raczej salon wystawowy. Juhl bardzo dużo uwagi poświęcił wyborowi materiałów i oświetlenia. Wykorzystane w sklepie drewno tekowe zostało pokryte tłuszczem a nie lakierem, co nadało mu miękki i matowy wygląd kontrastujący z zimną i twardą porcelaną.
Finn Juhl był także odpowiedzialny za wystrój wnętrz w sklepach Georga Jensena na całym świecie, w tym w Toronto i na New Bond Street w Londynie, a także za pawilony wystawowe dla duńskiego wzornictwa.
W 1950 roku stworzył projekt wnętrza „The Trustship Chamber“ w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Projekt ten przyniósł mu szerokie międzynarodowe uznanie.
Finn Juhl zebrał swoje poglądy na temat architektury wnętrz w książce „Hjemmets Indretning“. Dom przy Kratvænget jest przykładem wprowadzenia tych poglądów w życie. Finn Juhl ozdobił swój dom w Charlottenlund dziełami sztuki współczesnej, wśród których były prace takich duńskich artystów jak Egill Jacobsen, Vilhelm Lundstøm i Richard Mortensen.
W ten sposób Juhl spełnił swoje marzenie, gdyż wierzył, że wzornictwo i sztuka pomagają tworzyć dom oraz wnoszą do niego równowagę i spójność. Juhl wprowadził swoje pomysły w życie we własnym domu.
Cechami charakteryzującymi architekturę wnętrz Finna Juhla są bardzo uważny dobór materiałów i kolorów oraz połączenie funkcjonalności z estetyką.

Zobacz galerię zdjęć mebli projektanta
Zobacz inne prace projektanta
Zobacz stronę projektanta
|