www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

 

Kolekcja prac
Finn Juhl

       
 
 

Najważniejsze prace
Finn Juhl

Krzesło Westermanna do siedzenia przy kominku (1946)

Krzesło Egipskie (1949)

Krzesło Wodza (1949)

Krzesło Japonia (1953)

Krzesło Bwana (1962)  

Kolekcja projektów krzeseł Finna Juhla z 1950 r. przechowywana jest przez Ryerson & Burnham Libraries w Art Institute of Chicago.                

Dom Finna Juhla  i Muzeum>>>

Muzeum  i dom w Ordrupgaard 
8 km na północ od Kopenhagi
Vilvordevej 110
2920 Charlottenlund 
www.ordrupgaard.dk

 

Finn Juhl projektował także lodówki dla General Electric, szkło, ceramikę i meble dla Baker Furniture Company of Holland, Michigan a także był projektantem wnętrz dla United Nations Trusteeship Council Chambers w Nowym Jorku. Jest autorem m.in. projektu wnętrza samolotu DC-8 Skandynawskich Linii Lotniczych SAS.

 
 

 

Zobacz artykuł i zdjęcia- domosfera.pl 

Klasycy designu: Finn Juhl>>>

 

 Ojciec duńskiego designu (Weranda.pl). galeria zdjęć >>>

 
 
 
 
 
 
Finn Juhl
Architekt i projektant

 

Finn Juhl (30.01.1912 - 17.05.1989) był duńskim projektantem mebli, projektantem przemysłowym, architektem oraz jedną z czołowych postaci tworzących duńskie wzornictwo w latach 40. i 50.


Finn Juhl rozpoczął studia na wydziale architektury Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1930 roku. W 1934 roku zaczął pracować dla architekta Vilhelma Lauritzena, który także studiował na Akademii.

Dość powszechne dla wykładowców było wybieranie najlepszych studentów, którzy następnie zostali zatrudniani w ich pracowniach. 
W tym samym roku Vilhelmowi Lauritzenowi zlecono budowę nowego Radiohusu. W 1941 roku gotowe były wszystkie pomieszczenia administracyjne, jednak cała sala koncertowa była gotowa dopiero po czterech latach, w 1945 roku. Radiohus jest doskonałym przykładem funkcjonalizmu.

W 1936 firma Vilhelma Lauritzena wygrała konkurs na projekt lotniska Kastrup>>>


Finn Juhl miał pracować dla Vilhelma Lauritzena tylko przez wakacje, a został w firmie przez 11 lat. W rezultacie nigdy nie ukończył studiów, choć tak naprawdę nigdy nie miało to dla niego większego znaczenia, gdyż w 1942 roku został członkiem Akademickiego Stowarzyszenia Architektów (obecnie Federacja Duńskich Architektów).


Choć Finn Juhl był wykwalifikowanym architektem, zrealizował nie więcej niż pięć projektów domów (z czego dwa to domki letniskowe) i pracował nad kilkoma innymi projektami, które zatrzymały się na etapie deski kreślarskiej. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że zdobył sławę jako projektant mebli.


Villa Aubertin została zbudowana w 1952 roku w Nakskov, a jej budowę zlecił handlarz drewnem M. Aubertin wraz z żoną; oboje byli wielkimi wielbicielami Finna Juhla. Zamówili u niego także wbudowane elementy wnętrz i meble. Dzięki temu domek ten jest projektem typu „total concept“, w którym wystrój wnętrz i architektura wpisują się w rozwiązania wykorzystane w domu Finna Juhla.


Domek letniskowy w Asserbo został zbudowany w 1950 roku. Jak zwykle w przypadku domów projektowanych przez Finna Juhla bardzo dokładnie został przemyślany rozkład pomieszczeń. Podobnie jak w Villa Aubertin, okna zostały usytuowane tak, aby w pełni wykorzystać światło; są to zarówno duże okna wychodzące na wschód, jak i mniejsze okna usytuowane wysoko na północnej ścianie budynku. 

Domek letniskowy w Raageleje został zbudowany w 1962 roku. Z zewnątrz budynek sprawia wrażenie konstrukcji prostej i bezpretensjonalnej, która dobrze wpisuje się w otoczenie. Jednak wewnątrz wykorzystano w nim przepiękne detale, a większość mebli zaprojektował sam Finn Juhl.

Dom Finna Juhla i muzeum w Ordrupgaard koło Kopenhagii
Finn Juhl „wymyślał dom od jego wnętrza“, tj. zaczynał projekt od wnętrza domu a kończył na jego częściach zewnętrznych.

Fasady miały drugorzędne znaczenie a ich zadaniem było wyrażanie pomysłów zawartych w rozkładzie pomieszczeń. Poza tym ważne było zachowanie równowagi między ścianami i oknami. Finn Juhl doskonale wiedział, jak łączyć ze sobą pokoje i jak powinno operować światło. Dla architekta ważna była także interakcja pokoi w domu z jego otoczeniem.


W domu zobaczymy również arcydzieła Finna Juhla tak jak on sam je sobie wyobrażał w codziennym użytku - między innymi Krzesło Wodza, Sofę Poety i Krzesło Egipskie.

Projekty mebli


Finn Juhl był z wykształcenia architektem, ale przede wszystkim był znany jako projektant mebli. Często podkreślał, że w zakresie projektowania mebli był całkowitym samoukiem. 
Sam wykreował się na projektanta i został swego rodzaju prekursorem nowego stylu tworzenia mebli z drewna tekowego. Wykorzystywał nowe metody modelowania drewna i konstrukcji, a jego projekty były przełomowe.

Jego meble łączyły w sobie organiczne kształty i piękne detale; poza tym były bardzo wygodne. Juhl zerwał z tradycją sztywnych, geometrycznych mebli, w którą wpisywali się tacy współcześni mu twórcy jak Kaare Klimt i wprowadził zarówno na rynek duński, jak i międzynarodowy nową estetykę w tej dziedzinie.

Jego celem było połączenie wysokiej jakości wykonania, funkcjonalności i przyjemności estetycznej. 

Jego pierwsze meble wykonał stolarz Niels Vodder i był to początek bardzo udanej współpracy między pomysłowym architektem i utalentowanym rzemieślnikiem.

Dziś meble Finna Juhla stoją w prywatnych domach, w wielu miejscach publicznych, takich jak liczne biura sprzedaży biletów SAS na całym świecie, oraz w wielu muzeach wzornictwa przemysłowego w USA, Europie, Japonii, Australii i innych krajach.


Architektura wnętrz


Finn Juhl zaprojektował wnętrza w sumie dla 33 biur sprzedaży biletów SAS na całym świecie oraz wnętrze wykorzystywanych przez SAS samolotów DC-8.


Pierwszym dużym projektem Finna Juhla w dziedzinie architektury wnętrz był sklep Bing & Grøndahl na Placu Amager w Kopenhadze.

Cechą charakterystyczną tego sklepu było to, że towary były wyłożone na półkach, w gablotach i na stołach wokół sklepu, dzięki czemu przypominał on raczej salon wystawowy. Juhl bardzo dużo uwagi poświęcił wyborowi materiałów i oświetlenia. Wykorzystane w sklepie drewno tekowe zostało pokryte tłuszczem a nie lakierem, co nadało mu miękki i matowy wygląd kontrastujący z zimną i twardą porcelaną.


Finn Juhl był także odpowiedzialny za wystrój wnętrz w sklepach Georga Jensena na całym świecie, w tym w Toronto i na New Bond Street w Londynie, a także za pawilony wystawowe dla duńskiego wzornictwa.


W 1950 roku stworzył projekt wnętrza „The Trustship Chamber“ w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Projekt ten przyniósł mu szerokie międzynarodowe uznanie. 

Finn Juhl zebrał swoje poglądy na temat architektury wnętrz w książce „Hjemmets Indretning“. Dom przy Kratvænget jest przykładem wprowadzenia tych poglądów w życie. Finn Juhl ozdobił swój dom w Charlottenlund dziełami sztuki współczesnej, wśród których były prace takich duńskich artystów jak Egill Jacobsen, Vilhelm Lundstøm i Richard Mortensen.

W ten sposób Juhl spełnił swoje marzenie, gdyż wierzył, że wzornictwo i sztuka pomagają tworzyć dom oraz wnoszą do niego równowagę i spójność. Juhl wprowadził swoje pomysły w życie we własnym domu.
Cechami charakteryzującymi architekturę wnętrz Finna Juhla są bardzo uważny dobór materiałów i kolorów oraz połączenie funkcjonalności z estetyką.

 Zobacz galerię zdjęć mebli projektanta

 Zobacz inne prace projektanta

 Zobacz stronę projektanta

 


 

Finn Juhl (30.01.1912 - 17.05.1989) był duńskim projektantem mebli, projektantem przemysłowym, architektem oraz jedną z czołowych postaci tworzących „Duńskie wzornictwo“ w latach 40. i 50.

 

Juhl urodził się w Kopenhadze, gdzie studiował na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przez dziesięć lat praktykował u duńskiego architekta Vilhelma Lauritzena, po czym w 1945 r. otworzył własne studio projektowe specjalizujące się w projektowaniu mebli i wnętrz. Jego reputacja rosła dzięki zdobyciu pięciu złotych medali na Triennale w Mediolanie oraz promocji jego prac w USA przez Edgara Kaufmanna Jr. w czasopiśmie „Interiors Magazine" oraz w domu towarowym Merchandise Mart.

Juhl projektował także lodówki dla General Electric, szkło, ceramikę i meble dla Baker Furniture Company of Holland, Michigan a także był projektantem wnętrz dla United Nations Trusteeship Council Chambers w Nowym Jorku. Jest autorem m.in. projektu wnętrza samolotu DC-8 Skandynawskich Linii Lotniczych SAS

Kolekcja projektów krzeseł Finna Juhla z 1950 r. przechowywana jest przez Ryerson & Burnham Libraries w Art Institute of Chicago.

 


Zobacz duńską galerie prac Finn Juhl

Gdzie kupić meble Finn Juhl

Zobacz galerie projektanta

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018