www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Bornholm
Duch kreacji

     
 
 
 

 Bornholm z pewnością zasłużył na miano „wyspa artystów”. Specyficzna atmosfera, niezwykłość krajobrazów, znakomite światło i wreszcie obfitość surowców, które mogą być przedmiotem obróbki, przyciągnęły tu rzesze twórców.

 

Artystyczne spotkania


Bornholm ma wiele przydomków, z pewnością zasłużył też na miano „wyspa artystów”. Specyficzna atmosfera, niezwykłość krajobrazów, znakomite światło i wreszcie obfitość surowców, przyciągnęły tu rzesze twórców, również z zagranicy.
W efekcie powstał jeden z największych ośrodków sztuki i rzemiosła w Skandynawii.
W niewielu miejscach Europu znajdziesz tylu artystów – rzeźbiarzy, projektantów biżuterii, ceramiki, szkła, co na Bornholmie, prawdziwej perle Bałtyku.
Już od ponad 100 lat wyspa przyciąga kreatywne dusze – widocznym śladem ich obecności są liczne muzea sztuki i rękodzieła, galerie, miejsca wystawowe i otwarte warsztaty, gdzie można podpatrzeć artystów podczas twórczego procesu. Obecnie działa tu około stu różnych pracowni artystycznych!


W pracowni artysty
Na wyspie rozsiane są liczne pracownie malarskie, rzeźbiarskie, stolarskie, wyrobów tekstylnych, jubilerskich, z granitu, są kuźnie, wytwórnie świec. Głównymi ośrodkami sztuki i rzemiosła są Gudhjem, Ronne, Svaneke i Allinge-Sandvig.

Artystyczny autobus po wsypie
Najciekawszych przedstawicieli poszczególnych dyscyplin sztuki i rzemiosła artystycznego można poznać wybierając się na specjalna autokarową wycieczkę, oferowaną przez regionalne linie autobusowe BAT. Organizowana 1-2 razy w tygodniu kilkugodzinna eskapada umożliwia przyjrzenie się różnym technikom pracy i oczywiście zakup upatrzonych wyrobów.

ACAB
Twórcy sztuki i rzemiosła na Bornholmie mają swoje, aktywnie działające stowarzyszenie ACAB. W galerii Gronbechs Gard w Hasle zgromadzono tu wybrane prace blisko 60 jego członków.
www.craftsbornholm.dk

Ceramika
Na Bornholmie przeważają pracownie ceramiczne (keramik), działające w oparciu o lokalne złoża gliny. Największą z nich jest pracujące muzeum, urządzone w fabryce wyrobów ceramicznych Hjorths Fabryk w Ronne.

Wielu mistrzów formowania gliny otwiera swoje warsztaty dla zwiedzających. W galerii i instytucie sztuki Gronbechs Gard w Hasle zobaczysz to, co najlepsze w ceramice z Bornholmu.

Warto zajrzeć do Paradis Keramik w Bodlisker koło Nexo, Helle Lund-Hansen (HEKA Stentoj) w Nexo, Jans Keramik w Dueodde lub do Evy Brandt w Ronne.

Szkło artystyczne
Nietrudno jest zachwycić się siłą twórczą artystów i małymi arcydziełami powstającymi w licznych warsztatach, gdzie szkło jest formowane tradycyjną metodą – za pomocą ludzkiego oddechu. Z piasku i ognia na naszych oczach powstaje sztuka. Wielu twórców otwiera swoje warsztaty dla zwiedzający, by mogli doświadczyć jak z połączenia piasku, żaru, właściwej techniki, wyobraźni twórczej i siły ludzkich płuc powstają kunsztowne misy, karafki, kieliszki, świeczniki, biżuteria i niezwykłe ozdoby.

Ważne miejsce na artystycznej mapie wyspie zajmują huty szkół artystycznego (glashytte). Te małe, ale nowocześnie wyposażone pracownie znane są w Europie i poza jej granicami. Wizyta w jednej z hut, gdzie można przyjrzeć się procesowi wytopu i formowania szkła, jest niewątpliwą atrakcją turystyczną.

Zapraszamy na wyspę artystów!

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018