www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Bornholm
sztuka, kultura, kreacja

Malarz, Bornholm Domy, Bornholm Bornholm, klif Bornholm Bornholm Kunstmuseum Przystań na Bornholmie
 
Bornholm
sztuka, kultura, kreatywność

Bornholm ma wiele przydomków, z pewnością zasłużył też na miano „wyspa artystów”. Specyficzna atmosfera, niezwykłość krajobrazów, znakomite światło i wreszcie obfitość surowców, które mogą być przedmiotem obróbki, przyciągnęły tu rzesze twórców, również z zagranicy.
W efekcie powstał jeden z największych ośrodków sztuki i rzemiosła w Skandynawii.
W niewielu miejscach Europu znajdziesz tylu artystów – rzeźbiarzy, projektantów biżuterii, ceramiki, szkła, co na Bornholmie, prawdziwej perle Bałtyku.
Już od ponad 100 lat wyspa przyciąga kreatywne dusze – widocznym śladem ich obecności są liczne muzea sztuki i rękodzieła, galerie, miejsca wystawowe i otwarte warsztaty, gdzie można podpatrzeć artystów podczas twórczego procesu. Obecnie działa tu około stu różnych pracowni artystycznych!

W pracowni artysty
Na wyspie rozsiane są liczne pracownie malarskie, rzeźbiarskie, stolarskie, wyrobów tekstylnych, jubilerskich, z granitu, są kuźnie, wytwórnie świec. Głównymi ośrodkami sztuki i rzemiosła są Gudhjem, Ronne, Svaneke i Allinge-Sandvig.
 

Artystyczny autobus po wsypie
Najciekawszych przedstawicieli poszczególnych dyscyplin sztuki i rzemiosła artystycznego można poznać wybierając się na specjalna autokarową wycieczkę, oferowaną przez regionalne linie autobusowe BAT. Organizowana 1-2 razy w tygodniu kilkugodzinna eskapada umożliwia przyjrzenie się różnym technikom pracy i oczywiście zakup upatrzonych wyrobów.

ACAB
Twórcy sztuki i rzemiosła na Bornholmie mają swoje, aktywnie działające stowarzyszenie ACAB. W galerii Gronbechs Gard w Hasle zgromadzono tu wybrane prace blisko 60 jego członków.



Bornholm - Perła Bałtyku - opisują blogerzy TT Line 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018