www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

 Lampa Opera J. Utzon

Większość prezentowanych lamp jest  dostępna również w Polsce
 
 
 
 
 
 
 

  
 
  
 
 
 
 
Mistrzowie designerskiego światła                                                         Klasyka i nowoczesność

 

Światło zawsze miało wielkie znaczenie dla duńskiego designu. Widać to prawie na każdej ulicy, kiedy spacerujemy wzdłuż odsłoniętych okien, z których każde przyozdobione jest lampą, świecznikiem o designerskim rodowodzie Rosendhal, Royal Copenhagen czy Louis Poulsen. Daje to wspaniały efekt dodatkowego, oryginalnego oświetlenia miejskiej przestrzeni!

Oświetlenie miejskie


Oświetlenie to jest istotnym elementem miejskiego krajobrazu. Nie może ono konkurować z budynkami i otwartymi przestrzeniami, ale musi podkreślać piękno miasta i nadawać mu szczególny charakter, tworzyć atmosferę i potęgować przeżycia. Jednocześnie oświetlenie musi czynić je bezpiecznym dla osób poruszających się po ulicach po zmroku, wygodnym dla właścicieli samochodów. Sztuką jest oświetlenie przestrzeni miejskiej i połączenie iluminacji budynków ze światłem mającym tworzyć atmosferę. Odpowiednie wykorzystanie oświetlenia pozwala nadać miastu szczególny charakter.


Lampy – ikony wzornictwa i nowe rozwiązania


Lampy w swej ogromnej różnorodności stanowiły zawsze designerkie wyzwanie. Mistrzowsko poradzili sobie z tematem zarówno duńscy klasycy, jak i projektanci młodego pokolenia, również ci stosujący najnowszą technologię LED. Przypominamy wybrane projekty i realizacje.


Le Klint – rodzinne projekty lamp Klint

 

PV Jensen Klint był architektem, a jednocześnie dalekowzrocznym wizjonerem. Klosz, który zaprojektował do lampy naftowej o ceramicznej podstawie, po dzień dzisiejszy jest uważany za ikonę wzornictwa i doskonale służy lampom elektrycznym. Mowa oczywiście, o słynnym, plisowanym kloszu Klint, który daje rozproszone, wyraźne światło. Klosze wdrożył do produkcji jego syn Tage Klint, wzbogacając asortyment firmy Le Klint o swoje projekty, a także projekty brata, znanego architekta Kaare Klinta.

 Klosze i lampy Klint są niezmiennie rozpoznawalnym w całej Skandynawii symbolem duńskiego wzornictwa.
Zobacz galerię zdjęć>>>

 

 

Klasyka i nowoczesność w ofercie firmy Lightyears

Pochodząca z duńskiego Aarhus firma Lightyears oferuje niezwykle bogaty wybór lamp, zarówno o klasycznych rodowodach, jak i projekty współczesnych gwiazd designu – wykonanych specjalnie na zmówienie firmy. Przedstawiamy.

Henning Larsen

Twórca jednej z najbardziej znanych na świecie firm architektonicznych Henning Larsen zwany jest Mistrzem Światła. Zaprojektowane przez niego budynki np. muzeum New Carlsberg Glyptotek w Kopenhadze czy leżący nieopodal gmach Nordea Bank HQ – uderzają grą świateł, podobnie jak odbijająca się w wodzie fasada gmachu Opery Królewskiej.

Lampy z serii POST należą do najciekawszych projektów HL>>>

 

Jorn Utzon

Słynący z projektu gmachu Opery w Sydney architekt, ma na swoim koncie również lampę wyraźnie zainspirowaną bryłą opery i nosząca takąż nazwę Opera P.

W 2005 roku Utzon zaprojektował lampę Concert również nawiązującą do architektonicznego kształtu Opery w Sydney. Galeria>>>

 

Cecilie Manz>>>

Młoda i  sławna duńska designerka zaprojektowała dla Lightyears kilka serii lamp:
Caravaggio – lampy wiszące z metalowymi, błyszczącymi kloszami (czarne i białe) Brancusi i minimalistyczne Mondrian.

Zobacz galerię >>>

 

 

 

google-site-verification: google125ec0a45545763d.html
© Copyright Rekta Consulting 2018