www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Krzesło Jajo - proj. Arne Jacobsen

Inne obiekty projektanta
Arne Jacobsen

Krzesło Mrówka Lampka nocna Fotel Łabędź Oxford Chair Ox Chair Seagull Chair
Fotel Jajo (Egg)
Projekt: Arne Jacobsen

 Arne Jacobsen zaprojektował Fotel Jajo (Egg) dla lobby i recepcji Hotelu SAS Royal w Kopenhadze w 1958 roku.

Zlecenie na zaprojektowanie wszystkich elementów budynku hotelu oraz mebli było dla Jacobsena doskonałą okazją do wprowadzenia w życie jego teorii dotyczących integracji wzornictwa i architektury. Fotel Jajo jest jednym ze szczytowych osiągnięć jakobsenowskiego wzornictwa totalnego - jest on przypominającym rzeźbę elementem kontrastującym z poziomymi i pionowymi płaszczyznami, które zdecydowanie dominują w budynku. Fotel powstał dzięki nowej technice, którą Jacobsen wykorzystał jako pierwszy - był to mocny szkielet wewnętrzny z pianki znajdujący się pod obiciem. Jacobsen jak rzeźbiarz starał się nadać mu doskonały kształt modelując go z gliny w swoim przydomowym garażu.

Ze względu na wyjątkowy kształt fotel ten zapewnia odrobinę prywatności w miejscach publicznych; poza tym – z podnóżkiem lub bez – doskonale sprawdza się w poczekalniach a także w domu.

Fotel Jajo jest dostępny w wielu wersjach: obicie może być wykonane z różnych tkanin lub ze skóry, natomiast podstawa w kształcie gwiazdy wykonana jest zawsze ze lśniącego, wypolerowanego aluminium.

 

Zapoznaj się z sylwetką projektanta

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018