www.dania.com.pl
Start Ambasada Danii
DesignDenmark
Kalendarz Wydarzeń
Podróże
Szlakiem wzornictwa i architektury
Bornholm -
wyspa artystów
Kontakt
Oświetlenie - lux z Północnej Europy

Zapraszamy do współpracy i wypowiedzi wszystkie osoby, związane z projektowaniem, architekturą i wzornictwem, dla których estetyka i funkcjonalizm otaczających nas obiektów składa się na jakość życia i sposób odczuwanie świata.

Alexandra Kowalczyk
Redaktor serwisu

Kopenhaga. Miasto na prędkość pieszego. Tu chce się spędzać czas>>>

Dariusz Bartoszewicz, wyborcza.pl

Polecamy artkuł wyitnego znawcy architektiry miejskiej, Dariusza Bartoszewicza, obecnego podczas spotkania z Janem Christiansenem, który w latach 2001-10 był naczelnym architektem Kopenhagi.

Sukces Kopenhagi jest niczym bajka, która się ziściła: jest uznawana za najlepsze miasto świata, ludzie są tu najbardziej zadowoleni z życia. - Przed wami długa droga, ale szukajcie własnej tożsamości. Zróbcie z Warszawy coś szczególnego - radzi Jan Christiansen, architekt Kopenhagi.
Nowa Kopenhaga, nowa Warszawa?" - tytuł wykładu Jana Christiansena brzmiał intrygująco. Miał dać odpowiedź na wiele pytań, m.in. jak Kopenhaga z przeciętnej europejskiej stolicy zmieniła się w nowoczesną metropolię i jedno z najbardziej przyjaznych miast świata oraz jakie wnioski może wyciągnąć z tych doświadczeń Warszawa.

Christiansen w latach 2001-10 był naczelnym architektem Kopenhagi. To wtedy nastąpił skokowy rozwój miasta. - Ściągnęliśmy Christiansena do Warszawy, by wziął udział w warsztatach "Nowa Towarowa". Zastanawiamy się, jak zmienić Towarową w miejską ulicę - mówi Marlena Happach, prezeska oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

 


 

Poruszający artykuł - relacja z architektonicznej wyprawy do Skandynawii.

Natura. Prostota. Materiał. Polecamy!  

Skandynawska powolność   Tekst: Jan Kucza-Kuczyński, Zdjęcia: Stefan Schurr (fotolia.com)

Zewsząd widać głównie skały. Wielomiesięczna, sroga zima należy tutaj do codzienności. Dzień kończy się zaledwie po kilku godzinach. Surowy klimat hartuje. Jak to możliwe, że w takich warunkach powstały jedne z najbardziej zamożnych społeczeństw? Skandynawia zdumiewa malowniczością krajobrazu, wysokim poziomem dobrobytu i… architekturą.

Zobacz więcej>>>

https://beslow.pl/slow/skandynawska-powolnosc-skandynawia/?gclid=CMOP_dyNh8kCFWHncgodkJsOdQ


Archiwum

Duńska architektura dziś - Boris Brorman Jensen, architekt, profesor Aalborg Univeristy
Miasta są dla ludzi, nie dla słoni - Jan Gehl
Louise Campbell i klasyka Royal Copenhagen
CISCO - z Ameryki do Kopenhagi

 

 

Dania oczami projektanta – śladami designu
Relacja Agnieszki i Adama Wesołowskich z wyprawy po Zelandii                                                                              

 Maj 2011

Z przyjemnością dzielimy się z Państwem relacją po duńskiej Zelandii, widzianej oczami pary designerów i profesjonalnych projektantów z Łodzi.

Zachwyciły ich detale architektoniczne i praktyczne rozwiązania przestrzeni miejskiej, muzealnej w Roskilde (ok. 50 km od Kopenhagi, dawna stolica Danii, słynąca z muzeum Wikingów i Festiwalu Rockowego), urokliwych miasteczek Helsingor, Koege, Ringsetd, oraz oczywiście perła w koronie, czyli Kopenhaga.

Zapraszamy do lektury i galerii zdjęć.

Dania oczami projektanta – śladami designu


 

 Zobacz całość wypowiedzi
 

powrót do początku

Duńska architektura dziś
Boris Brorman Jensen, architekt, profesor na Aalborg Univeristy                                                                                22.04.2010

W ostatnich latach jesteśmy w Danii świadkami fascynującego starcia Dawida z Goliatem, partyzanckiego ataku na niewzruszone poczucie, że istnieje specyficzna duńska tradycja w architekturze. Pod obstrzałem znalazła się zwłaszcza idea krytycznego regionalizmu. Krytyczny regionalizm w wydaniu skandynawskim był niegdyś wysoko ceniony za wprowadzenie większego rozmachu do zamkniętej społeczności lokalnej.

 Zobacz całość wypowiedzi

powrót do początku 

 

Miasta są dla ludzi, nie dla słoni
Jan Gehl w rozmowie z Michałem Wybieralskim                                                                                                              18.03.2010

Jan Gehl (ur. 1936), architekt i urbanista, profesor Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Pracował dla kilkudziesięciu miast na wszystkich kontynentach."Kopenhagenizuje" - używając jego okreslenia określenia - miasta na całym świecie".

Jaka była pańska rola w zmianach w Kopenhadze? Jak to się stało, że "kopenhagenizuje" pan - używając pańskiego określenia - miasta na całym świecie?

- Pracowałem na uniwersytecie i wydawałem książki. Władze miasta zwróciły się do mnie: "Potrafisz krytykować, więc pokaż nam, jak działać". Zostałem ich doradcą. Z czasem ta działalność się rozrosła, dziś w mojej firmie pracuje 40 architektów i urbanistów. Doradzamy miastom na całym świecie. Ich władze wiedzą, że jesteśmy z Kopenhagi, i wiedzą, co tam zrobiliśmy. Pytają, czy możemy u nich przeprowadzić takie same zmiany. Tak było w przypadku Nowego Jorku. Amerykanie przyjechali do nas na konsultacje. W drodze powrotnej na lotnisko zobaczyli setki rowerzystów. I powiedzieli: "Chcemy u nas takiego miasta jak to. Kiedy możemy zaczynać?". W zeszłym roku zamknęliśmy dla ruchu Broadway i 9 Aleję. Stworzyliśmy tam przyjazną przestrzeń publiczną i trasy rowerowe. Mój zespół tworzy zdrowe, żywotne, stabilne i bezpieczne miasta, w których każdy chciałby żyć. To, co proponujemy, to rozwój transportu publicznego, ścieżek rowerowych i tras pieszych. Wszystko to można osiągnąć niewielkimi kosztami.

Rozmowa z Michałem Wybieralskim, Poznań, Gazeta Wyborcza, 2010-03-18

Zobacz całość wypowiedzi

powrót do początku

 

Louise Campbell
i klasyka Royal Copenhagen                                                                                                                                            18.04.2010

Kwestionowanie powszechnych norm jest znakiem firmowym Louise Campbell jednej z czołowych duńskich projektantek młodego pokolenia (ur. 1970 roku). Kiedy więc rozpoczęła pracę nad „The Elements”- pierwszą pełną zastawą stołową XXI wieku klasycznej Royal Copenhagen, dało się wyczuć pewną nerwowość .

„Nie mogłam zaprojektować kolejnej niebieskiej zastawy stołowej dla Royal Copenhagen, choć zarząd sobie tego życzył. Powiedzieli mi: jeżeli wciąż chce pani pracować nad ozdobami, może pani wybrać dowolny kolor, o ile będzie to kolor niebieski typowy dla Royal Copenhagen. Oczywiście było to jak czerwona płachta, którą wymachiwano przed moim niefrasobliwym podejściem do tematu, ale było to także najlepsze źródło inspiracji"

Zobacz historię współpracy Louis Campbell i RC

powrót do początku

 

CISCO - z Ameryki do Kopenhagi.
Zdaniem szefa nowego Centrum Projektowego, Eskilda Hansena                                                                               22.04.2010

Eskild Hansen, Duńczyk, szef Europejskiego Centrum Projektowego CISCO w Kopenhadze. Projektuje urządzenia bez „inżynierskiego” chłodu, tak jak przedmioty codziennego użytku

Jak projektowanie może zmienić życie ludzi i pozycję firmy na rynku?

„Projektowanie to dla nas coś więcej, niż praca nad kształtem produktu. Analizujemy kolejno: wygląd, opakowania, wzornictwo artykułu, sposób jego obsługi, interfejs użytkownika. Chcemy zbliżyć się do klienta, wpływać na to, co czuje oglądając produkt w sklepie, jak reaguje biorąc go do reki, a następnie instalując w domu.”

 Wywiad z Eskildem Hansen w Dobrym Wnętrzu, oraz o jego pracy  projektanta w CISCO

powrót do początku

 

 

© Copyright Rekta Consulting 2018